דיספליי בע"מ- ההיסטוריה של הקולבים
 
 
 
 
 

מהי ההיסטוריה של הקולבים והשימוש בהם?

 
 

כולנו צריכים קולבים מידי יום ועושים בהם שימוש. אנו מוצאים את הקולבים בארונות הבגדים שלנו, אך כמובן גם בחנויות הבגדים השונות. את הקולבים אנו יכולים גם לקנות במקומות רבים - בחנויות הבגדים עצמן ניתן לקנות סטים של קולבים, ובמחסנים אשר מציעים ריהוט לחנויות, ניתן למצוא את הקולבים בכמויות סיטונאיות. 
ברור אם כן שהשימוש בקולבים הוא נחוץ גם לצורך הצגה נאותה יותר של הבגדים השונים ללקוחות, וגם כדי שיהיה אפשר לשמור על הבגדים - הן בחנות והן בבית. עם זאת, האם עצרתם פעם לחשוב מהי ההיסטוריה של הקולבים ואיך הם הגיעו אלינו?

להכיר את השלבים בהתפתחות של הקולב

  • ההתחלה - ביחס להמצאות אחרות בתחום של הלבוש האנושי, ההמצאה של הקולבים היא המצאה מאוחרת יותר. אין לנו שום תיעוד לשימוש בקולבים עד לאמצע המאה ה16. בהתחלה, הקולבים לא היו בתוך חנויות שהציעו ריהוט לחנויות, שכן לא הייתה בכלל תפישה שיש צורך בשימוש המוני בקולבים. במקום זה, הקולבים היו בשימוש בעיקר בקרב בני האצולה הגבוהה, הכמורה, ואנשי הצבא הבכירים ביותר. אלו נתפסו כמי שיש להם בגדים יקרים מאד שיש לשמור עליהם - ולכן פותח מעין קולב עגול מעץ, שעליו אפשר היה לתלות את הבגדים. עם זאת, אף לא כל בני האצולה מיהרו להשתמש בפטנט האירופאי החדש.
  • בין העץ לתיל - לאורך 200 השנים הבאות, היה אפשר למצוא כל מיני גרסאות שונות לקולבים, שעדיין לא הפכו לנחלת הכלל. ככל הנראה, בארה"ב של סוף המאה ה18 או ראשית המאה ה19, הומצא קולב העץ בצורתה המוכרת לנוהיום - אם כי היה בעיקר בשימוש של אנשי החברה הגבוהה. קולב התיל לעומת זאת הוא המצאה יותר ברורה - קולבים אלו הומצאו באמצע המאה ה19 ע"י חברה שעסקה בתחום של מוצרי תיל, בשנת 1869. בשנים שלאחר מכן בעשור הבא, היו כמה אנשים שדאגו לבצע מקצה שיפורים בקולבי התיל, על מנת שיהיו נוחים יותר לתליה, וזו הייתה תחילת כניסתם של הקולבים לשיווק קמעוני.
  • הכניסה לחנויות הבגדים - קולבים הוצגו לראשונה בחנות בגדים בשנת 1906 בארה"ב. בעוד שהיום אפשר למצוא את הקולבים בעיקר במקומות שמוכרים בגדי נשים (לצורך הצגת שמלות, חצאיות וכו'), הרי שהחנות הראשונה שהציגה בגדים על הקולב הייתה דווקא חנות לבגדי דברים, והיא הציגה חליפות שונות. תוך זמן קצר גם חנויות שהציעו ריהוט לחנויות, החלו למכור את הקולבים לבתי העסק בתחום הביגוד.

 
 
קולבים
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
דרך שלמה 99, תל אביב | טל': 6872966 - 03 | פקס: 6888561 - 03 | דוא"ל: display@display.co.il
ההסתדרות 25, חיפה | טל': 04-8424505 | פקס: 04-8424507
שעות פתיחה: א'-ה': 8:30-17:30